Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility arrow
Stadion Miejski Białystok
Stadion Miejski Białystok
  • EN
  • 02/06/2025

    Futbol amerykański – jak powstał i na czym polega?

    subheader-image

    Futbol amerykański to widowiskowa gra kontaktowa, która jest powszechnie uważana za narodowy sport amerykański, choć o to miano walczy z baseballem i hokejem na lodzie. Niektórym na pierwszy rzut oka może przypominać rugby, ale ma swoje unikalne reguły oraz system punktacji. Z roku na rok zyskuje coraz więcej fanów także w Europie, w tym w Polsce. Na czym polega jego fenomen, kto gra o Super Bowl, co to jest przyłożenie? Odpowiadamy!

    Skąd wywodzi się futbol amerykański? Historia Super Bowl i NFL

    Historia futbolu amerykańskiego sięga XIX wieku i ewolucji sportu uniwersyteckiego w USA. Właśnie wtedy powstały pierwsze zasady gry, będące poniekąd połączeniem elementów rugby i piłki nożnej. W 1920 roku utworzono profesjonalną ligę National Football League, w skrócie NFL. Drużyny do niej należące walczą o Super Bowl, a coroczny finał ligi jest śledzony przez miliony Amerykanów i widzów na całym świecie. To gigantyczne medialne widowisko łączące sport, muzykę i efektowny show z udziałem gwiazd, a także jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu sportowym  w USA.

    Jak gra się w futbol amerykański? Podstawowe zasady

    Na czym polega futbol amerykański? Każda drużyna składa się z 11 zawodników na boisku. Głównym celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez przeniesienie piłki do strefy punktowej przeciwnika, tzw. touchdown. Boisko do futbolu amerykańskiego ma 100 jardów długości (ok. 91 m) oraz dwie strefy punktowe na końcach. 

    Ile trwa mecz futbolu amerykańskiego? Pojedynek jest podzielony na cztery kwarty po 15 minut – łącznie 60 minut gry, ale z przerwami może się przeciągnąć nawet do trzech godzin. Zespół atakujący ma cztery próby (downy), aby przesunąć piłkę o minimum 10 jardów. Jeśli im się to uda, otrzymują kolejne cztery próby. Jeśli nie – piłkę przejmuje drużyna przeciwna.

    Jak z punktu widzenia taktyki wygląda futbol amerykański? Zawodnicy pełnią bardzo konkretne role. Najważniejszym graczem w ofensywie jest quarterback, który kieruje rozegraniem akcji. Oprócz niego na boisku są biegacze (running backs), skrzydłowi (wide receivers), linia ofensywna (linemen). To jedna z cech, która wyróżnia futbol amerykański. Pozycje poszczególnych graczy są kluczowe dla przebiegu gry, a każdy ma jasno przypisane zadania, które wymagają określonych umiejętności.

    Jak zdobywa się punkty i jak wygląda przebieg gry w futbol amerykański? Punktacja wygląda następująco:

    • touchdown – 6 punktów,
    • podwyższenie za 1 (kopnięcie) lub 2 punkty (akcja biegowa lub podanie),
    • field goal – 3 punkty,
    • safety – 2 punkty dla obrony.

    Futbol amerykański i rugby – co je odróżnia?

    Osoby oglądające po raz pierwszy futbol amerykański z pewnością odniosą wrażenie, że gra przypomina rugby. Obie dyscypliny są widowiskowe, pełne walki i pojedynków jeden na jeden, ale różnią się tempem gry, stylem kontaktu z przeciwnikiem oraz organizacją zespołu.

    Rugby a futbol amerykański różnią się między sobą następująco:

    • w rugby podania do przodu są niedozwolone, w futbolu to kluczowy element ofensywy;
    • w rugby gra się niemal bez sprzętu ochronnego, w futbolu gracze noszą kaski, naramienniki i ochraniacze na zęby;
    • system gry różni się zasadniczo: w rugby gra jest bardziej płynna, bez częstych przerw, a futbolu amerykańskim każda akcja jest oddzielna i planowana z wyprzedzeniem. 
    • w rugby punkty zdobywa się głównie przez przyłożenia (tries) i kopnięcia na bramkę, zaś w futbolu amerykańskim punktacja jest bardziej zróżnicowana – obejmuje m.in. touchdown, field goal i safety.

    Chcesz zobaczyć futbol amerykański na żywo? Odwiedź Chorten Arenę i kibicuj drużynie Lowlanders Białystok! To doskonała okazja, by na własne oczy przekonać się, jak wygląda prawdziwa futbolowa walka. Sprawdź nadchodzące mecze i poczuj emocje znane z amerykańskich stadionów!