Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility arrow
Stadion Miejski Białystok
Stadion Miejski Białystok
  • EN
  • 03/03/2025

    Co to jest spalony w piłce nożnej? Wyjaśniamy zasady

    subheader-image

    Co to jest spalony w piłce nożnej?

    Spalony – zmora napastników, przekleństwo kibiców i powód do niesnasek między piłkarzami, a sędziami. Czym jest spalony (offside) z punktu widzenia przepisów i co to jest spalony w kontekście historycznym?

    Historia powstania zasady spalonego w piłce nożnej

    Spalony w piłce nożnej jest obecny niemal od początku rozgrywek piłkarskich na szerszą skalę – pierwsze zapisy o tej regule datowane są na połowę XIX w. 

    Pozycja spalona to sytuacja, gdy podczas zagrania piłki zawodnik drużyny atakującej jest na połowie boiska należącej do drużyny przeciwnej i jednocześnie jest: 

    1. bliżej linii bramkowej przeciwnika niż piłka.
    2. bliżej linii bramkowej niż przedostatni zawodnik z pola – zazwyczaj jest nim obrońca.

    Spalony na boisku w obecnie formie został ustalony w 1990 roku.

    Jak rozpoznać kiedy jest spalony na boisku

    Jak wygląda spalony? Pozycja spalona w piłce nożnej jest sygnalizowana przez arbitra liniowego poprzez podniesienie chorągiewki w górę. Sędzia boczny sygnalizuje pozycję spaloną, gdy atakujący zawodnik ma wpływ na grę, to znaczy bierze aktywny udział w akcji będąc za linią obrony. Sędzia główny odgwizduje przewinienie, przerywa akcję i przyznaje rzut wolny drużynie przeciwnej.

    Najczęstsze błędy i nieporozumienia w zasadach spalonego

    Zasady spalonego wywołują liczne kontrowersje, dlatego w ostatnich latach najważniejsze rozgrywki piłkarskie śledzi czujne oko VAR (Video Assistant Referee), czyli dodatkowa wideoweryfikacja decyzji sędziów.

    Najczęstsze błędy dotyczą tego, czy zawodnik atakujący był w linii z ostatnim obrońcą w momencie zagrania, a także czy dany gracz brał aktywny udział w akcji, czy zachował bierność wiedząc, że jest na ofsajdzie.

    Kiedy nie ma spalonego w grze?

    Kiedy nie ma spalonego w piłce nożnej? Między innymi, gdy zawodnik otrzymuje piłkę bezpośrednio z:

    • rzutu od bramki,
    • wrzutu z autu,
    • rzutu rożnego.

    Zawodnik nie jest też na pozycji spalonej, jeżeli w momencie zagrania znajduje się na własnej połowie pola gry (wliczając w to linię środkową boiska).