Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility arrow
Stadion Miejski Białystok
Stadion Miejski Białystok
 • EN
 • 03/09/2015

  ŻUBROFFKA: Pokaz filmów piłkarskich na Stadionie Miejskim

  subheader-image

  ŻUBROFFKA Special: PIŁKARSKIE SZORTY – filmy z berlińskiego festiwalu 11 mm
  7 grudnia 2014 r. godz. 16:30, Stadion Miejski, ul. Słoneczna 1

  „Piłkarskie Szorty”, czyli pokaz filmów z berlińskiego festiwalu 11 mm za nami. Fani kina przed emisją filmów zwiedzili stadion. Największą atrakcją okazała się możliwość zrobienia sobie zdjęcia na murawie. Pokaz odbył się w sali konferencyjnej, która mieści do 120 osób. Jak zapewniał Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury, organizatora festiwalu. – Był to pierwszy taki pokaz w Białymstoku, a może nawet i w Polsce. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak ciekawym projekcie.

  Informacje ogólne:

  To, co kiedyś było stresującym flirtem, przemieniło się w namiętny romans! Piłka nożna i film już jakiś czas temu odkryły, że mają ze sobą wiele wspólnego i tzw. „film piłkarski” stał się swoistym gatunkiem filmowym. Zdumiewająca różnorodność jego tematyki odzwierciedla to, że piłka już dawno opuściła swe historyczne korzenie i stała się powszechnym zjawiskiem na całym świecie. Gatunek ten pozwala pokazać nie tylko tło społeczne i kulturalne danego kraju, ale stawia obok siebie normy i bunt, bogactwo i ubóstwo, solidarność i fanatyzm. Filmy prezentowane były m.in. podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Brazylii, w każdym z miast, organizującym mundial.

  Od 12 lat Międzynarodowy Piłkarski Festiwal Filmowy „11mm” z Berlina pokazuje około 50 pełnometrażowych, krótkich i dokumentalnych filmów o piłce nożnej. Co roku, w jury konkursu krótkich filmów „11mm shortkicks” zasiadają piłkarze, dziennikarze, muzycy, aktorzy i reżyserzy, żeby wybrać najlepszy piłkarski film roku. W prezentowanym zestawie znajdują się najlepsze filmy piłkarskie z ostatnich lat.

  www.11-mm.de

  Program:
  Full Time, 15’12”
  The Whistle, 16’30”
  Border Patrol, 14’39”
  Baghdad Messi, 18’20”
  I love Hooligans, 12’27”
  Meine Beschneidung, 17′ 6”

  Gość pokazu: Heide Schürmeier – organizatorka największego festiwalu filmów piłkarskich na świecie 11MM w Berlinie.

  PIŁKARSKIE SZORTY

  Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbywa się w Białymstoku od 2006 roku. Podczas festiwalu, o nagrody w sześciu konkursach walczy kilkadziesiąt – wyselekcjonowanych spośród ponad tysiąca – filmów z całego świata. Są to konkursy: Okno na Wschód (filmy z Europy Środkowo-Wschodniej), Cały ten Świat (dzieła twórców z reszty świata), Amatorzy, Studenci i Niezależni (filmy z Polski) oraz Kids (filmy dla dzieci oceniane przez dzieci). Wśród startujących w konkursach filmowców przyznawanych jest kilkanaście nagród, w tym GRAND PRIX Festiwalu (2.000 euro), będąca szansą na światową dystrybucję filmu przez ShortsTV. Nagrody przyznaje międzynarodowe jury.

  Odbywająca się zawsze w grudniu ŻUBROFFKA, to nie tylko pokazy konkursowe, ale także pokazy specjalne, prezentujące m.in. mniej znane kinematografie narodowe (np. karaibską, lapońską, czy australijską). W ramach festiwalu mają także miejsce warsztaty (filmowe, dziennikarskie, etc.), wystawy komiksu i fotografii, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz koncerty. Festiwal odwiedza duża liczba filmowców, muzyków, fotografów, widzów z Polski i świata – każda edycja impreza przyciąga średnio kilka tysięcy widzów.

  Organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” oraz Stadion Miejski w Białymstoku.

  Więcej: www.zubroffka.pl