Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility arrow
Stadion Miejski Białystok
Stadion Miejski Białystok
 • EN
 • 17/02/2020

  Zielone serce Stadionu Miejskiego w Białymstoku.

  subheader-image

  Doświetlacze murawy na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

  Murawa Stadionu Miejskiego w Białymstoku to jego zielone serce i ważne jest, żeby stale była w dobrej kondycji. W tej chwili większość stadionów ekstraklasy posiada różnego typu systemy doświetlające. Od niedawna jest on obecny również przy Słonecznej.

  Przy polskim systemie rozgrywek posiadanie takiego systemu jest niezbędne, aby utrzymać ją na odpowiednio wysokim poziomie. Intensywna eksploatacja oraz zimowe miesiące wpływają na konieczność prowadzenia dodatkowych działań pielęgnacyjnych.

  Spółka Stadion Miejski z systemu doświetlającego murawę korzysta od 27 stycznia 2020 roku. Składa się on z lamp sodowych, dzięki którym wytwarzane jest promieniowanie świetlne i dodatkowe ciepło, które dogrzewa murawę od góry. Procesowi doświetlania poddawane są zacienione obszary płyty boiska, co w miesiącach wczesnowiosennych i jesiennych spowoduje nasilenie procesów fotosyntetycznych, i tym samym nastąpi zmuszenie trawy do wegetacji, szczególnie na południowej połowie płyty boiska.

  Cały zestaw jednorazowo może maksymalnie doświetlić obszar ok. 480 m2. W związku z położeniem boiska i najmniejszym dostępem światła od jego południowej strony, płyta doświetlana jest w trzech wybranych przez greenkeepera miejscach. Każde z nich doświetlane jest przez czas od 16 do 20 godzin. Po tym czasie następuje zmiana miejsca wg wcześniej ustalonego harmonogramu.

  Doświetlanie i uzyskiwanie jego efektów jest procesem długim, ale w konsekwencji wpłynie na szybszą regenerację miejsc zacienionych i narażonych na wzmożoną eksploatację.

  Aby utrzymać murawę w dobrej kondycji stosowane są również 2 rodzaje mat zabezpieczających murawę przed opadami śniegu oraz deszczu. Przed i po przykryciu matami stosowane są specjalne opryski przeciwgrzybiczne.

  W perspektywie, system doświetlający murawę stosowany będzie w trakcie całego roku – swoją pracę rozpoczynać będzie w początkach roku, przed pierwszym meczem, kończyć zaś w okolicach grudnia. Doświetlanie odbywać się będzie w miesiącach zimowych, wczesnowiosennych i jesiennych – w praktyce luty – kwiecień, wrzesień – grudzień – zależy od warunków atmosferycznych i aktualnego stanu murawy.