Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility arrow
Stadion Miejski Białystok
Stadion Miejski Białystok
 • EN
 • 24/05/2021

  ORLEN Wyścigu Narodów Białystok
  29-30.05.2021

  subheader-image

  Białystok będzie gospodarzem trzeciej edycji ORLEN Wyścigu Narodów. Najlepsi młodzieżowcy świata 29 i 30 maja pojadą też pięknymi drogami Podlasia. Start potwierdziło już 25 ekip. Wydarzenie jest dofinansowane przez Miasto Białystok.

  Tylko Polska, Czechy i Francja w tych trudnych, pandemicznych czasach podejmują się organizacji wyścigów z cyklu Puchar Narodów UCI. Walka o trofea zacznie się właśnie w Białymstoku. W czerwcu młodzi kolarze spotkają się w czeskich Jesionikach, a kolejne dwie edycje – w lipcu i sierpniu – odbędą się we Francji.

  Z radością przyjąłem wiadomość, że to wielkie święto sportu, jakim są zawody Wyścig Narodów, odbędzie się w Białymstoku i naszym regionie. Dzięki temu poczujemy wszyscy tę niezwykłą atmosferę współzawodnictwa. Mam nadzieję, że ta impreza przyniesie wszystkim zawodnikom, organizatorom, a także mieszkańcom naszego miasta, którzy będą oglądać to widowisko, wiele radości i satysfakcji – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

  Pierwsza edycja ORLEN Wyścigu Narodów odbyła się w Bukowinie Tatrzańskiej, druga w Rzeszowie, teraz czas na stolicę województwa podlaskiego. Organizatorzy wspólnie z władzami Białegostoku przygotowali ciekawą i urozmaiconą trasę. Pierwszego dnia rywalizacji kolarze pokonają 143 km, drugiego niespełna 125 km. Meta obu etapów usytuowana została przy Alei Józefa Piłsudskiego, dokładnie w tym miejscu, gdzie 12 lat temu po raz ostatni finiszował w Białymstoku Tour de Pologne.

  Bardzo się cieszę, że wracamy w te piękne rejony. Białystok zmienił się niesamowicie. Według raportów Komisji Europejskiej nigdzie w całej Europie jakość życia nie wzrosła tak bardzo w ciągu ostatnich pięciu lat, jak w tym mieście. My do tej jakości postaramy się dołożyć jeszcze niezapomniane sportowe emocje – powiedział Czesław Lang, dyrektor ORLEN Wyścigu Narodów i Tour de Pologne.

  Start w zawodach potwierdziło 25 reprezentacji, w tym oczywiście biało-czerwoni. Wszystkie zespoły wystartują w narodowych barwach. Rywalizację pokaże Telewizja Polska. 30 maja aktywni fani kolarstwa będą mogli zmierzyć się z trasą wyścigu. Tego dnia z Białegostoku ruszy bowiem ORLEN Lang Team Race, rozpoczynający amatorski cykl w 2021 roku. Zapisy są otwarte.

  Wydarzenie kolarskie jest dofinansowane przez Miasto Białystok.

  Więcej informacji znajduje się na stronie langteamrace.pl.

  Źródło: https://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/wielkie-kolarstwo-w-bialymstoku.html

  Harmonogram wyścigu:

  • Pierwszego dnia, w sobotę 29 maja zawodnicy wystartują o godz. 11:45 przy Stadionie Miejskim. Do Białegostoku ponownie wrócą ok. godz. 14:30 od strony Kleosina i pojadą ulicami: Ciołkowskiego, Mickiewicza, Elektryczną, Branickiego, Piłsudskiego, Abramowicza, Lipową, Grochową, Kalinowskiego, Liniarskiego, Rynkiem Kościuszki, Kilińskiego i Piłsudskiego, gdzie będą finiszować ok. godz. 15:00. W mieście kolarze przejadą trzy pętle po 5,2 km.
  • Następnego dnia, w niedzielę 30 maja start przy Stadionie Miejskim odbędzie się o godz. 9:30. Kolarze wjadą do miasta od strony Kleosina ok. godz. 12:00. Pojadą ulicami: Ciołkowskiego, Mickiewicza, Elektryczną, Branickiego, Piłsudskiego, gdzie będą finiszować ok. godz. 12:15.

  Orientacyjne godziny ograniczeń w ruchu drogowym na ulicach w Białymstoku:

  • Start wyścigów – ul. Wiosenna na odcinku od. ul. Słonecznej do ul. K. Ciołkowskiego – zamknięta od 28 maja od godz. 14:00 do 30 maja do godz. 16:00.
  • Meta wyścigów – Al. J. Piłsudskiego na odcinku od ul. H. Sienkiewicza do Placu Dr. Lussy – zamknięta od 28 maja od godz. 10:30 do 30 maja do godz. 22:00.
  • Parking dla wozów technicznych – druga nitka Al. J. Piłsudskiego na odcinku od Placu Dr. Lussy do ul. H. Sienkiewicza – zamknięta w dniu 29 maja w godz. 11:00 – 17:00 oraz w dniu 30 maja w godz. 9:00 – 18:00.
  • Dojazd wyścigu 29 maja – ul. K. Ciołkowskiego (na odcinku od ul. Wiadukt do ul. A. Mickiewicza) oraz ul. A. Mickiewicza (na odcinku od. ul. K. Ciołkowskiego do ul. Świętojańskiej) – zamknięte w dniu 29 maja w godz. 13:30 do około 15:00.
  • Ostatni kilometr do mety 29 maja – ul. A. Mickiewicza (na odcinku od. ul. Świętojańskiej do Placu J. Pawła II), ul. Elektryczna (na odcinku od ul. A. Mickiewicza do ul. J. K. Branickiego), ul. J. K. Branickiego (na odcinku od ul. Elektrycznej do Placu Dr. Lussy) – zamknięte w dniu 29 maja w godz. 11:30 – 17:30.
  • Pętla 29 maja – Al. J. Piłsudskiego, ul. Ks. A. Abramowicza, ul. Lipowa, ul. Grochowa, ul. K. Kalinowskiego (na odcinku od. ul. Grochowej do Placu NZS), ul. Wł. Liniarskiego, ul. Rynek Kościuszki, ul. J. Kilińskiego – zamknięte w dniu 29 maja od godz. 12:00 do około 15:30.
  • Dojazd wyścigu 30 maja – ul. K. Ciołkowskiego (na odcinku od ul. Wiadukt do ul. A. Mickiewicza) oraz ul. A. Mickiewicza (na odcinku od. ul. K. Ciołkowskiego do ul. Świętojańskiej) – zamknięte w dniu 30 maja od godz. 11:00 do około 17:30 (z krótkimi przerwami pomiędzy powrotem zawodowców a startem i powrotem amatorów).
  • Ostatni kilometr do mety 30 maja – ul. A. Mickiewicza (na odcinku od. ul. Świętojańskiej do Placu J. Pawła II), ul. Elektryczna (na odcinku od ul. A. Mickiewicza do ul. J. K. Branickiego), ul. J. K. Branickiego (na odcinku od ul. Elektrycznej do Placu Dr. Lussy) – zamknięte w dniu 30 maja w godz. 9:00 – 20:00.

   

  Video trasa Orlen Wyścig Narodów: https://www.youtube.com/watch?v=jSH-LrMLirE

  Wyścigi organizuje Lang Team Sp. z o.o. we współpracy z Białostockim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.