Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility arrow
Stadion Miejski Białystok
Stadion Miejski Białystok
 • EN
 • 13/10/2020

  Historia białostockiego sportu – warsztaty Muzeum Wojska na Stadionie Miejskim

  subheader-image

  We wrześniu 2019 roku białostoczanie zdecydowali w konsultacjach społecznych, że patronem Stadionu Miejskiego w Białymstoku będzie 42. Pułk Piechoty. Ta zasłużona dla miasta jednostka, nazywana również „Dziećmi Białegostoku”, od 1922 do 1939 r. stacjonowała w koszarach przy ul. Traugutta. Pułk oprócz swoich podstawowych wojskowych zadań, aktywnie włączał się w życie społeczne, kulturalne czy sportowe miasta. Wspomnieć można o znanej i docenianej przez białostoczan orkiestrze pułkowej, której występy podziwiano podczas uroczystości miejskich, państwowych czy wojskowych. To w strukturach pułku powstał Wojskowy Klub Sportowy, z którego wywodzi się Jagiellonia Białystok.

  Muzeum Wojska w Białymstoku za jedno ze swoich podstawowych zadań uważa krzewienie wiedzy o historii miasta i regionu. W związku z tym, w tych niełatwych czasach  pandemii, połączyliśmy siły z Zarządem Stadionu Miejskiego w Białymstoku we wspólnym celu przybliżania wiedzy zarówno o 42. Pułku Piechoty jak i naszej „małej ojczyzny” – powiedział Robert Sadowski, Dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku.

  Od 14 września do 30 listopada br. edukatorzy Muzeum Wojska w Białymstoku prowadzą na Stadionie Miejskim warsztaty kulturalno-historyczne. W najnowszej ofercie przygotowanej na rok 2020/2021 i kierowanej do szkół znajduje się pięć bloków tematycznych (m.in. „Na tropie historii”, „Vademecum”, „Operacja Muzeum”) oraz prawie 20 tematów do wyboru. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku 4-18 lat i – co może być również istotne – nie wiążą się z żadnymi opłatami.

  W tym trudnym czasie stadion, na którym mamy dużo przestronnych pomieszczeń, jest miejscem, gdzie można organizować wydarzenia z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych  – powiedział Adam Popławski, Prezes Zarządu Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Cieszymy się, że nasza współpraca z Muzeum Wojska w Białymstoku spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, a przede wszystkim z zadowoleniem dzieci. Widzimy, że uczestnicy warsztatów z zainteresowaniem biorą w nich udział. Przy okazji wizyty na stadionie mają również możliwość skorzystania z oferty zwiedzania naszego obiektu, na którym zapisują się karty współczesnej historii białostockiego sportu.

  Oferta warsztatów naszego Muzeum, realizowana na Stadionie Miejskim w Białymstoku, to także zajęcia poświęcone m.in. historii 42. Pułku Piechoty, znaczeniu sportu w wojsku okresu międzywojennego, dziejom Jagiellonii Białystok – Mateusz Budzyński, Kierownik Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Wojska w Białymstoku.

  Do 12 października br. odbyło się już 20 jednostek zajęciowych, w których wzięło udział przeszło 400 uczniów z przedszkoli, podstawówek i szkół średnich.

  Dla komfortu uczestników zajęć i naszego pilnujemy zasad dystansu społecznego, nakładamy maski oraz dezynfekujemy dłonie. Sala jaką dysponujemy ma ponad 500 m2, co pozwala nam w pełni dostosować się do wymogów sanitarnych.

  Pełna informacja na temat warsztatów znajduje się na stronie internetowej MWB: https://mwb.com.pl/mwb2017/oferta/edukacja/

  Rejestracja grup: https://mwb.com.pl/rezerwacja/

  Kontakt do osoby odpowiedzialnej za rejestrację: Krzysztof Kukliński, tel. 535 956 007

  Fotografie: Szczepan Skibicki MWB oraz Stadion Miejski w Białymstoku