Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility arrow
Stadion Miejski Białystok
Stadion Miejski Białystok
 • EN
 • 17/03/2020

  Eliminacje UEFA EURO U-21 Polska vs Łotwa przełożone na czerwiec

  subheader-image

  UEFA ogłosiła dzisiaj odroczenie swojego flagowego turnieju EURO 2020, który miał odbyć się w dniach 12 czerwca – 12 lipca bieżącego roku. Mając na uwadze zdrowie zawodników, trenerów i kibiców oraz nie wywieranie presji na administrację rządową państw gospodarzy tego turnieju, zdecydowano o przesunięciu mistrzostw Europy na rok 2021 (11 czerwca – 11 lipca). Ten ruch pomoże wszystkim krajom na dokończenie własnych rozgrywek ligowych, które zostały wstrzymane z powodu zagrożenia epidemią wirusa COVID-19.
  Ponadto postanowiono, że zaplanowane na marzec mecze wszystkich reprezentacji narodowych (w tym baraże do EURO), o ile pozwoli na to bieżąca sytuacja, zostaną rozegrane w kolejnym terminie zaplanowanym w kalendarzu FIFA na czerwiec tego roku.

  Utworzono także grupę roboczą z udziałem lig i przedstawicieli klubów w celu zbadania rozwiązań kalendarzowych, które pozwoliłyby na zakończenie rozgrywek ligowych w trwającym sezonie oraz wszelkich pozostałych konsekwencji podjętych dziś decyzji

  – Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa – powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek.

  Rozgrywki z udziałem reprezentacji narodowych:

  1. Turniej EURO 2020 został przeniesiony na rok 2021 (11 czerwca – 11 lipca 2021).
  2. Zaplanowane na marzec br. mecze wszystkich reprezentacji narodowych, w tym baraże do turnieju EURO zostaną przełożone na czerwiec 2020.
  3. Zaplanowane na czerwiec 2021 roku mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną rozegrane w innym terminie.
  4. Finały Ligi Narodów / turniej EURO U21 / EURO kobiet, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu 2021 roku, zostaną rozegrane w innym terminie.
  5. Kluby będą zobligowane do zwolnienia swoich zawodników na wszystkie mecze reprezentacji narodowych, które zostaną rozegrane w nowych terminach.

  Rozgrywki klubowe:

  1. Jeśli sytuacja pozwoli, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do 30 czerwca 2020 roku.
  2. Nie będzie ekskluzywności terminów dla poszczególnych rozgrywek: ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów.
  3. Terminy rund eliminacyjnych do europejskiej pucharów w sezonie 2020/21 zostaną ustalone w zależności od zakończeniu poszczególnych lig krajowych.

  Decyzje podjęte przez Komitet Wykonawczy UEFA zostały uzgodnienie podczas wideokonferencji, która odbyły się dzisiaj z udziałem prezesów i sekretarzy generalnych 55 federacji krajowych, a także przedstawicieli stowarzyszenia klubów i lig europejskich oraz FIFPro Europe.

   

  Źródło: laczynaspilka.pl